Dnia 24 listopada odbyła się prelekcja z udziałem uczniów kl. IV –VI na temat dobrej praktyki recyklingu. Nasz gość – Pan Stanisław Strzęp z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego przedstawił prezentację na temat segregacji śmieci. Uczniowie dowiedzieli się m.in. – jak długo rozkładają się w glebie poszczególne odpady oraz jakie korzyści niesie recykling. Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziły ciekawostki na temat powtórnego wykorzystania odpadów plastikowych, metalowych i szklanych.
Najważniejsze okazało się jednak ponowne uświadomienie uczniom, iż oni także mogą mieć swój udział w trosce o środowisko naturalne. Bardzo dobrą praktyką, która nie od dziś stosowana jest w naszej szkole jest zbiórka makulatury i zużytych baterii. Wydaje się, że nie trzeba nikogo uświadamiać w jakim celu segreguje się papier, natomiast wiedza na temat zagrożeń, jakie stanowią dla środowiska zużyte baterie – jest wśród całego społeczeństwa zdecydowanie mniejsza. Tymczasem skomplikowane reakcje chemiczne, które zachodzą w bateriach są możliwe dzięki pierwiastkom nieobojętnym dla środowiska. Z tego powodu po zużyciu baterii powinny być one selektywnie zbierane, a w konsekwencji oddawane do stosownego unieszkodliwienia.
Przeprowadzone zajęcia z pewnością przyczynią się do wzrostu świadomości dzieci i młodzieży na temat problemów związanych z gospodarką odpadami. Mamy nadzieję, że wiedza ta zostanie wykorzystana w życiu codziennym, pozwoli na zmianę złych nawyków i pomoże w odpowiedzialnym segregowaniu odpadów komunalnych. Z kolei – szkolne pojemniki na zużyte baterie – będą się teraz jeszcze szybciej napełniać, a to za sprawą świadomości ekologicznej naszych uczniów.