Dziś jest: 04/17/2021 imieniny obchodzą:
 

Archiwum 2015-2016

Ludzie z pasją

            18 listopada, w środę swoją obecnością zaszczycił nas mistrz plecionkarstwa, wikliniarstwa i koszykarstwa - Pan Tadeusz Taszycki. W spotkaniu, które miało miejsce w sali gimnastycznej PSP w Dylakach uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami.

            Pan Tadeusz Taszycki od lat zajmuje się wikliniarstwem. Podczas Jego wizyty w naszej szkole mieliśmy okazję dowiedzieć się czym jest wiklina, gdzie rośnie i co się z niej wyrabia. Wyroby wiklinowe to przede wszystkim różnego rodzaju koszyki, wianki, elementy dekoracyjne, ale również produkty codziennego użytku i niepowtarzalne formy wykorzystywane w domach i ogrodach. Nasz Gość przybliżył nam tajniki wikliniarstwa i plecionkarstwa. Zaprezentował niezbędne w tym rzemiośle narzędzia, zapoznał nas ze sposobami wykonywania różnych konstrukcji i rodzajami splotów. Z wielką radością i pasją opowiadał o tradycjach i regionalnych wzorach. Zademonstrował wyplatanie koszyków, przy czym uczniowie mieli także okazję, aby własnoręcznie według zaprezentowanego wzoru stworzyć własne rękodzieło. Okazało się, że nie jest to takie proste, jak się niektórym wydawało. Jednak wielu z nas ta sztuka bardzo przypadła do gustu. Pokaz wywarł na oglądających niezapomniane wrażenie. Pomimo tego, iż jest to dziś mało popularne zajęcie - piękna sztuka wyplatania to pasja, która daje owoce w postaci rozmaitych urokliwych wyrobów z naturalnego materiału.

            Bardzo dziękujemy Panu Tadeuszowi Taszyckiemu, za to, że zechciał odwiedzić naszą szkołę i przybliżyć nam tajniki tego fascynującego rzemiosła. W ten sposób uczymy się także tego, aby to co cenne ocalić od zapomnienia.

wiklina9wiklina8wiklina7wiklina5wiklina4wiklina3wiklina2wiklina15wiklina14wiklina13wiklina12wiklina11wiklina10wiklina1

ROK SZKOŁY W RUCHU

Zdamy razem

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

"Nie toleruj przemocy"

Certyfikat

   

certyfikat śniadanie daje moc

śniadanie

  • Data aktualizacji: 2021-04-09 12:05
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 500 579