Dziś jest: 04/17/2021 imieniny obchodzą:
 

Archiwum 2016/2017

Dzień Świętego Marcina

marcin3
marcin3

W naszej szkole jak co roku obchodziliśmy Dzień Świętego Marcina. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Helga Baron przewodnicząca DFK w Dylakach. Tym razem uczniowie także nie zawiedli. Pod kierunkiem Pani Margity Cyganek i Pani Kariny Kindel przygotowali wspaniałą inscenizację w języku niemieckim i angielskim ukazującą szczególny gest jaki Święty Marcin uczynił w stosunku do napotkanego żebraka.

Oto, co o tym bohaterze głosi legenda:

Święty Marcin żył w IV wieku naszej ery we Francji. W latach młodości był mężnym i odważnym rycerzem rzymskiego władcy. Pewnego dnia galopował wraz ze swymi przyjaciółmi w stronę warownego grodu. Przed bramą miasta na zmarzniętej ziemi siedział wychudzony, ubrany jedynie w łachmany żebrak i wzbudzającym litość głosem prosił o skromny datek. Towarzysze Marcina przejechali obok biedaka, nie zwróciwszy na niego uwagi. Jednak w sercu naszego bohatera coś drgnęło. Zrozumiał, że nie może przechodzić obojętnie obok cudzego nieszczęścia, zatrzymał konia przed żebrakiem i rzekł: „Moja zbroja cię nie ogrzeje, ale mój płaszcz tak.” Zdjął płaszcz, dobył miecza przeciął szatę na pół i otulił żebraka. Tej samej nocy Marcina obudziło dziwne światło, przy łóżku pojawił się Bóg i tak się do niego odezwał: „ Marcinie, ty dzisiaj podzieliłeś się płaszczem ze mną”. Te wydarzenia odmieniły jego życie, postanowił zostać misjonarzem. W 371 roku został wybrany na biskupa, jednak uznał że jest niegodny tego zaszczytu i schował się przed wiernymi w kurniku. Gęganie gęsi, które tam były zdradziło jego kryjówkę. Marcin musiał wyjść z ukrycia i przyjąć sakrę biskupią.

 

Pod koniec występu rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy lampion. Jak co roku konkurs ten cieszy się dużym uznaniem wśród uczniów. Były nagrody rzeczowe i słodkie upominki.

            Postawa Świętego Marcina niesie nam wiarę w pełnienie dobra i uczy wrażliwości, abyśmy zawsze potrafili zauważać potrzeby drugiego człowieka. Z uwagi na to, Dzień Świętego Marcina na stałe wpisał się w harmonogram imprez naszej szkoły.

marcin5marcin4marcin2marcin1

ROK SZKOŁY W RUCHU

Zdamy razem

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

"Nie toleruj przemocy"

Certyfikat

   

certyfikat śniadanie daje moc

śniadanie

  • Data aktualizacji: 2021-04-09 12:05
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 500 572