Dziś jest: 05/18/2021 imieniny obchodzą:
 

Archiwum 2016/2017

Nasi uczniowie na Uniwersytecie Opolskim

lab10
lab10

            2 marca w ramach projektu Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki piątoklasiści PSP w Dylakach wraz z wychowawcą Ewą Grzybek uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na Uniwersytecie Opolskim.

Po uroczystym przywitaniu i wysłuchaniu w auli tradycyjnej pieśni uniwersyteckiej "Gaudeamus" odbyła się krótka prezentacja na temat UO na rynku usług edukacyjnych. Następnie dr inż. Paweł Włodarczyk przeprowadził ciekawy wykład dotyczący historii powstania komputera. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. o historycznych modelach komputerów, które miały rozmiary sporych pomieszczeń i zużywały kilkaset razy więcej energii niż współczesne komputery osobiste, a przy tym posiadały miliardy razy mniejszą moc obliczeniową. Dzięki prelekcji Chemia od kuchni i laboratoryjnym warsztatom uczniowie pod czujnym okiem wykładowców opolskiej uczelni mieli okazję poznać świat chemii od strony praktycznej. Były to ciekawe ćwiczenia, które pozwoliły "gołym okiem" dostrzec zachodzące reakcje chemiczne, także w wyniku samodzielnie przeprowadzonych doświadczeń. W białych fartuchach i okularach ochronnych uczniowie mogli się poczuć jak prawdziwi naukowcy.

Czwartkowy pobyt na Uniwersytecie Opolskim zakończony został wykładem Fizyka na Rowerze. Zgromadzeni słuchacze w przystępny sposób zapoznani zostali z historią powstania roweru, dowiedzieli się o sile tarcia, ciężkości, sprężystości podłoża oraz sile odśrodkowej, które działają na rower podczas jazdy. Uzyskali odpowiedź m.in. na pytania: jak to się dzieje, że rower w ruchu sam utrzymuje równowagę i jaka szybkość jest potrzebna, aby zapewnić rowerowi stabilność?

            Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza poszerzyła uczniowskie horyzonty i zaowocuje lepszymi wynikami w nauce. Być może niektórzy uniwersyteckie mury opuścili tylko na chwilę i w dalszym toku edukacji powrócą na opolską uczelnię.

lab1lab2lab3lab5lab6lab7lab8lab9lab4

ROK SZKOŁY W RUCHU

Zdamy razem

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

"Nie toleruj przemocy"

Certyfikat

   

certyfikat śniadanie daje moc

śniadanie

  • Data aktualizacji: 2021-05-16 23:05
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 513 038