Dziś jest: 10/17/2018 imieniny obchodzą:

Archiwum 2016/2017

Arthur Conan Doyle - pisarz w cieniu detektywa

28 marca uczniowie kl. V i VI gościli w Publicznej Bibliotece w Dylakach na zaproszenie Pani Angeli Liebe. Celem wizyty była wystawa poświęcona pisarzowi powieści o najsłynniejszym detektywie. Uczniowie zostali zapoznani z sylwetką pisarza, poznając jego życiorys i dorobek artystyczny. Na zakończenie zajęć piąto - i szóstoklasiści pracowali w grupach szukając drogą dedukcji rozwiązania literackich zagadek kryminalnych. Trzeba przyznać, że nie było to łatwe zadanie.

Arthur Conan Doyle urodził się w 1859 roku w Edynburgu i pochodził z ubogiej arystokratycznej rodziny. Ukończył studia medyczne w rodzinnym mieście i do 1890 prowadził praktykę lekarską. Później zajął się wyłącznie pisarstwem. Sławę przyniosły mu przede wszystkim “Przygody Sherlocka Holmesa”, którego postać swoją popularnością przewyższyła samego autora. Codziennie poczta dostarczała pisarzowi wiele listów adresowanych do Sherlocka z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. – Początkowo wydawało mi się to nawet zabawne, ale w końcu miałem dość. Czytelnicy ciągle domagali się dalszych przygód Holmesa – wspominał. Oprócz utworów kryminalnych pisał również powieści historyczne, fantastyczno-naukowe, sensacyjne i książki niebeletrystyczne. Poza twórczością literacką, zajmował się również spirytyzmem oraz badaniem historii starożytnych Greków. "Myślę, że ludzie w literaturze szukają potwierdzenia zwycięstwa dobra nad złem, bez względu na to kto, to zło unicestwia. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, chciałem stworzyć typ detektywa naukowego, rozwiązującego tajemnice danej zbrodni na podstawie faktów, a nie dzięki głupocie zbrodniarza czy siłom nadprzyrodzonym" – pisał w swoich pamiętnikach autor.

Być może wśród naszych uczniów znajdą się także entuzjaści czytania kryminałów...

Projekty EU

Projekty UE 

ROK SZKOŁY W RUCHU

ZDAMY RAZEM

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

"Nie toleruj przemocy"

Certyfikat

certyfikat śniadanie daje moc

śniadanie

• Data aktualizacji: 2018-10-14 22:06
  • |
  • Licznik odwiedzin: 808 916