Dziś jest: 04/17/2021 imieniny obchodzą:
 

Archiwum 2018-2019

Szkolne Narodowe Czytanie już za nami!

czytanie 9
czytanie 9

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią - 10 września o godz. 17.00 w PSP w Dylakach po raz pierwszy odbyło się Narodowe Czytanie, nad którym honorowy patronat objęła Para Prezydencka. To ogólnopolska inicjatywa, której celem jest rozbudzenie czytelnictwa i zainteresowanie czytelników wybitnymi dziełami literatury polskiej.Tegoroczna odsłona tego wydarzenia odbyła się w czasie szczególnym, bo w roku świętowania jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako główną lekturę na ten czas wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, gdyż pisarz dokonał w powieści bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Ponadto z wyboru polskich literaturoznawców zaproponowano do czytania Antologię Niepodległości, która jest zbiorem 44 utworów i fragmentów wybranych dzieł z polskiej literatury, w których idee wolności i niepodległości ukazane są na przestrzeni różnych epok historyczno – literackich.

W poniedziałkowe późne popołudnie swą obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: P. Marcin Widera z Urzędu Miasta i Gminy w Ozimku, P. Barbara Starzycka – Sołtys wsi Dylaki, P. Justyna Wajs- Fijałkowska - Dyrektor Domu Kultury w Ozimku oraz P. Angela Liebe z Filii Bibliotecznej w Dylakach. Cieszymy się także, że rodzice i uczniowie tak licznie przybyli na tę uroczystość.

Narodowe Czytanie w PSP w Dylakach rozpoczęło się bardzo dostojnie wspólnym tańcem poloneza na szkolnym dziedzińcu. Następnie wszyscy udali się do budynku szkoły, gdzie po powitaniu i słowie wstępu zaproszeni goście czytali przygotowane fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Czytanie urozmaicały wokalne występy uczennic z klas VI –VIII, które prezentowały liryczne piosenki oraz pieśni patriotyczne. Na szczególną uwagę zwracała efektowna scenografia w biało – czerwonych barwach, którą zaprojektowała i wykonała P. Jolanta Kondrowska. Podsumowaniem poniedziałkowej akcji była prezentacja utworu Leopolda Staffa pt. Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!w wykonaniu P. Beaty Gawlik- Libor i P. Ewy Grzybek.         

Na zakończenie głos zabrała P. Dyrektor Elżbieta Pluta dziękując wszystkim za udział w tym ważnym przedsięwzięciu i wręczając zaproszonym gościom pamiątkowe upominki.

Podniosła i uroczysta atmosfera udzieliła się wszystkim. Dzięki takim inicjatywom rozpowszechniamy i promujemy piękną tradycję wspólnego czytania, wzmacniamy poczucie wspólnej tożsamości. Mamy też nadzieję, iż wskaźnik czytelnictwa z roku na rok będzie coraz większy, gdyż korzyści z czytania są przecież niewymierne.

czytanie 8czytanie 7czytanie 6czytanie 5czytanie 4czytanie 3czytanie 2czytanie 1

ROK SZKOŁY W RUCHU

Zdamy razem

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

"Nie toleruj przemocy"

Certyfikat

   

certyfikat śniadanie daje moc

śniadanie

  • Data aktualizacji: 2021-04-09 12:05
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 500 526