PSP w Dylakach im. Karola Miarki

e-mail:
www: pspdylaki.ozimek.pl
Data wydruku: 2018-09-24 12:16:24

Aktualności

Uczniowie w Filharmonii Opolskiej

W ramach projektu „Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki” uczniowie klas V-VII PSP w Dylakach dnia 21 września gościli w gmachu Filharmonii Opolskiej.

Zaplanowane zajęcia edukacyjne obejmowały blok muzyczny i matematyczny. Uczniowie pracowali w dwóch grupach – co zapewniło im dużą aktywność podczas zajęć.

Tego dnia mogliśmy się dowiedzieć m.in. – co to jest dźwięk, jak powstaje i czy można zmienić jego barwę. Wiemy już, jakie instrumenty stanowią podstawę orkiestry symfonicznej. Podczas spotkania „ na żywo” z muzyką uczniowie mieli okazję zarówno – dotknąć instrumentów, jak i spróbować na nich zagrać – co cieszyło się sporym zainteresowaniem. Dużą frajdę stanowiły także zajęcia z rytmiki, które poprowadziła p. Gabriela Wąchała oraz spotkanie z akustykami, którzy są specjalistami zajmującymi się na co dzień jakością dźwięku i obsługą sprzętu nagłaśniającego w Filharmonii Opolskiej.

Blok matematyczny także przyniósł spore zaskoczenie. Okazało się, że matematyka i muzyka mają ze sobą wiele wspólnego, np. nuty mają związek z ułamkami matematycznymi. W trakcie tych zajęć uczniowie indywidualnie i w podgrupach rozwiązywali zadania i łamigłówki, które nie zawsze okazywały się banalne i oczywiste.

Zwieńczeniem czwartkowych zajęć był koncert zespołu kameralnego Filharmoników Opolskich. Muzycy zagrali na skrzypcach oraz wiolonczeli -znane i mniej znane utwory. Podczas tego koncertu niektórzy uczniowie mieli niecodzienną okazję wcielić się w rolę dyrygentów.

            Wszyscy zgodnie ocenili wyjazd jako owocny i bardzo udany, choć niektórzy byli w tym miejscu nie po raz pierwszy.