PSP w Dylakach im. Karola Miarki

e-mail:
www: pspdylaki.ozimek.pl
Data wydruku: 2018-09-24 11:41:46

Aktualności

Wyjazd do Krakowa i Zakopanego

W dniach 2-3 października uczniowie klas V – VII wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa i Zakopanego. Zwiedzanie Grodu Kraka rozpoczął spacer zabytkowymi ulicami miasta w stronę Kazimierza, który słynie jako ważne miejsce w historii Żydowskiej. Król Kazimierz Wielki zdecydował się na budowę nowego miasta w tym miejscu, aby skuteczniej ochraniać stolicę - i jeszcze za jego życia zaczęto budować mury miejskie z basztami i bramami, których niestety aktualnie już nie ma.W XIX wieku Kazimierz został włączony do Krakowa jako nowa dzielnica. Jest tu więc wiele zabytków związanych z ludnością żydowską – w tym synagogi, cmentarze i kamienice.

Kolejnym etapem było zwiedzanie Wawelu, które rozpoczęliśmy od wystawy „Wawel Zaginiony”. Sale wystawowe obejmują tu m.in. budynek dawnych kuchni królewskich. Uczniowie podziwiali eksponaty pochodzące z badań archeologicznych, zabytki zabudowy wzgórza, zbiór kamiennych rzeźb, bogatą kolekcję kafli renesansowych oraz ekspozycję gipsowych odlewów dekoracji Kaplicy Zygmuntowskiej. Następnie przeszliśmy w stronę Skarbca Koronnego i Zbrojowni, które gromadzą bardzo znaczące dzieła sztuki, zbroje i pamiątki historyczne na czele ze Szczerbcem – mieczem koronacyjnym królów Polski. W Katedrze na Wawelu niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach Dzwon Króla Zygmunta oraz widok panoramy z wieży, a takżegroby dawnych władców Polski. Na chwilę zatrzymaliśmy się także przy grobach pary prezydenckiej.

Z Wawelu udaliśmy się w stronę Rynku Głównego, jednego z najpiękniejszych placów w Europie. Stąd przeszliśmy do gotyckiej Bazyliki Mariackiej mieszczącej ołtarz autorstwa Wita Stwosza w całości wykonany z drewna dębowego. Siedząc przy fontannie wysłuchaliśmy hejnału, który rozbrzmiewa z wieży mariackiej o każdej pełnej godzinie. Przy pomniku Adama Mickiewicza zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, a w Sukiennicach zakupiliśmy pamiątki. Ciekawym punktem wycieczki było zwiedzanie Podziemi Rynku Głównego. Była to swoista podróż w czasie, w której poczuliśmy atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. Zachowane fragmenty brukowanych dróg, monety, ceramika, ozdoby i średniowieczne narzędzia potwierdzają długoletnią tradycję wymiany handlowej, która była prowadzona na krakowskim Rynku. Nowoczesne techniki multimedialne, ekran z pary wodnej oraz liczne wyświetlacze i projektory – w sposób niezwykle subtelny łączą tu tradycję z nowoczesnością. Dlatego też to miejsce niezwykle zachwyciło wszystkich wycieczkowiczów.

Następnego dnia wyruszyliśmy autokarem do Zakopanego. Pogoda nie rozpieszczała, ale udało nam się wiele zobaczyć i doświadczyć. Najpierw wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym, zwiedziliśmy Wielką Krokiew, najsłynniejszą polską skocznię narciarską. Później przejechaliśmy w stronę ulicy Kościeliskiej, aby dotrzeć do najstarszego drewnianego kościoła w Zakopanem tuż przy Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku- miejscu pochówku wielu znanych postaci. Nie pominęliśmy także Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Ostatnią atrakcją naszej dwudniowej wycieczki był wjazd koleją linową na Gubałówkę, mierzącą 1126 m n.p.m. Ze wzgórza rozpościera się tu panorama Tatr wraz z Giewontem – symbolem Zakopanego. Na zakończenie naszej podróży zrobiliśmy ostatnie zakupy pamiątek oraz regionalnych oscypków bez których chyba żal wyjechać z Podhala.

Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć poznając ważne miejsca pamięci narodowej oraz zobaczyć wiele pięknych miejsc. Wyjazd ten uświadomił także, że warto zwiedzać i poznawać zakątki Polski. Do Krakowa i Zakopanego z pewnością warto wrócić...