ePUAP2
21 marca, przy ognisku, nasi uczniowie przywitali wiosnę, która tego dnia na pewno zagościła na naszym szkolnym placu, gdyż pogoda była przepiękna.
Wiadomo, że 21 marca wiąże się m.in. ze zwyczajem topienia marzanny, który kontynuowany jest od niepamiętnych czasów. W różnych regionach Polski pożegnanie zimy i przywitanie wiosny wygląda nieco inaczej. Jednakże zawsze przygotowuje się kolorową kukiełkę, najczęściej robioną ze słomy i różnych tkanin, która symbolizuje słowiańską boginię odpowiedzialną za zimę. Kukłę zazwyczaj się topi lub pali. Jej utopienie lub spalenie ma przywitać wiosnę i dać początek nowemu życiu, a także zapewnić urodzaj. Warto kultywować zwyczaje, dlatego i u nas pojawiły się marzanny.
Nasi uczniowie z klasy VI i VIII zrobili dwie piękne marzanny, ale nikt nie chciał ich topić ani palić, dlatego zdobią nasze klasy. Wcale nie chcemy, aby zima zagościła u nas na cały rok, bo tęsknimy już za wiosną, ale dbamy o środowisko, szanujemy rzeki i powietrze, i nie chcemy zanieczyszczać go jeszcze bardziej.