Dziś jest: 01/21/2021 imieniny obchodzą:

Projekt "Fascynujący świat nauki i technologii"

„Ptasi świat i jego tajemnice” - obserwacje ptaków

wycieczka1
wycieczka1
wycieczka2
wycieczka2
wycieczka3
wycieczka3

W PSP w Dylakach w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii uczniowie klasy VI realizują ścieżkę edukacyjną pt. „Ptasi świat i jego tajemnice”.

8 marca 2014r. w  naszej szkole miało miejsce spotkanie z Panem Jerzym Stasiakiem pasjonatem i znawcą ptaków. Szóstoklasiści mogli pogłębić swoją wiedzę na temat dokarmiania ptaków, ich  wędrówek, celów  migracji oraz nietypowych zachowań różnych gatunków.  Okazuje się, że fascynacja ptakami doprowadziła do powstania milionowej rzeszy obserwatorów na całym świecie. Ptaki stanowią przecież najbardziej zróżnicowaną gromadę kręgowców lądowych i zasiedlają wszystkie typy środowisk.

Po części  teoretycznej mającej miejsce w pracowni klasowej -nadeszła pora na zadania praktyczne. Uczniowie wraz z Panem J. Stasiakiem, Panią I. Mazur i E. Grzybek udali się na wycieczkę terenową  w celu obserwacji oraz rozpoznawania ptaków i ich siedlisk. Większość uczniów pamiętała, by wziąć ze sobą przydatne sprzęty optyczne, takie jak  lornetki i lunety oraz aparaty fotograficzne. Niewątpliwie ułatwiały nam one zadanie.  Obserwowaliśmy  ptaki z miejsca szkolnego boiska, a także w śródpolnych zadrzewieniach. Ptaki zwracały naszą uwagę przede wszystkim śpiewem i ruchliwym zachowaniem. Mimo, iż o tej porze roku drzewa są bezlistne – obserwacja wcale nie była ułatwiona. Trzeba być niezwykle czujnym, spostrzegawczym i pamiętać o zachowaniu ciszy – by dostrzec i móc podglądać „skrzydlatych przyjaciół”. Nam udało się wypatrzeć i zaobserwować zachowania  trznadli, mazurków i dwóch  dzięciołów. Robienie zdjęć tak ruchliwym „obiektom” okazało się trudną sztuką. Udało nam się jednak sfotografować kilka okazów, korzystając z kilku sztuczek podpowiedzianych nam przez Pana Jerzego.

Było to aktywne spędzenie czasu połączone z praktyczną nauką rozpoznawania gatunków ptaków, zgłębienie wiedzy na temat ich wyglądu, głosów i zachowań. Obecność Pana Jerzego Stasiaka umożliwiła nam poszerzenie wiedzy na temat „ptasiego świata”.  Zainteresowanie obserwacją różnych gatunków ptaków sprzyja ich ochronie. Jeśli chcemy chronić przyrodę, musimy przecież zdawać sobie sprawę i być świadomi, z czego się ona składa i jaka fauna występuje na danym terenie. To dotyczy również ptaków. Obserwowanie „skrzydlatych” na wolności  może stać się  frajdą i prawdziwą przygodą. Wybierając się  jako amatorzy na wycieczkę ornitologiczną - warto oprócz lornetki lub lunety zabrać ze sobą atlas ptaków.

ROK SZKOŁY W RUCHU

Certyfikat

   

certyfikat śniadanie daje moc

śniadanie

  • Data aktualizacji: 2021-01-19 14:57
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 462 547